Zámecké slavnosti na Loučeni

Nemusíte si pamatovat složitá data. Na zámku Loučeň pro Vás připravujeme jedinečné zámecké slavnosti zpravidla každou první sobotu v měsíci. Výjimkou jsou pouze Vánoce a Velikonoce, kdy se při pořádání slavností podřizujeme pohyblivému datu těchto svátků.

Na zámeckých slavnostech, pořádaných zpravidla první sobotu v měsíci, vládne vždy pohodová atmosféra.

Mezi již TRADIČNÍ ZÁMECKÉ SLAVNOSTI, které opakujeme každoročně, patří:

Narozeniny zámeckých labyrintů (první sobota v červenci) - humorné a akční narozeniny labyrintů, které se narodily (byly zpřístupněny veřejnosti) v krásném datu 7. 7. 2007. Děti soutěží pod vedením pohádkových postav. Snažíme se každý rok o originální disciplíny. Viděli jste třeba myší věštírnu se živými myškami, kterou jsme měli na 3. narozeninách v roce 2010? A už jste ochutnali dort, který roznáší mezi dětské účastníky narozeninové oslavy samotná kněžna?

Svatomartinské posvícení (první sobota po 11. listopadu) - na své si v tento den přijde náramně i Váš žaludek, protože v zámecké restauraci se servírují svatomartinské husy. Vyvrcholením programu bývá příjezd Martina na bílém koni a noční putování setmělým, jen svíčkami iluminovaným parkem za svatomartinskými světýlky

Velkonoce u Thurn - Taxisů (na Velikonoční (Bílou) sobotu) s řehtačkovým průvodem a připomínkou starých velikonočních tradic. Starých tradic je spousta, pokaždé tedy připomínáme jinou. Dokonce jsme vzkřísili i situaci, o které jsme se dozvěděli v archivu: Uspořádali jsme soud dvou sedláků, kteří se v 18. století na sousedním panství Dobrovice hádali o posvátnou rosu spadlou na jejich pole na Velikonoční pátek.

Vánoční loučení s Loučení - (cyklus rozličných předvánočních programů každou adventní neděli), pokaždé s jiným doprovodným programem (pohádky, předvánoční nadílka od Mikuláše, nebo od Barbory. Konstantou všech adventních nedělí jsou prohlídky vánočně vyzdobeného zámku a dárky pro děti na závěru každé z prohlídek. Vrcholem adventního cyklu je v závěru adventu, při stmívání (16 hod.), oblíbený Živý betlém.

 

Jaké další zámecké slavnosti z těch, které pořádáme pouze jednou, jste mohli zažít? Mezi tyto NEOPAKOVANÉ A NEOPAKOVATELNÉ SLAVNOSTI patří namátkou kupř.:

Barokní slavnosti, při kterých celým parkem korzovaly desítky šlechticů a šlechtičen v dobových šatech. Nechyběl ani proslulý svůdce Casanova. Děti se s princeznami oblečenými do nádherných šatů mohly zapojit do kratochvilných her šlechticů a šlechtičen.

Komedie pro zámeckou paní - pod tímto názvem se skrýval den plný divadla, které oživilo hned dvě kouzelná místa našeho zámeckého areálu - amfiteátr v parku a také zámeckou oranžérii. Přes den se hrálo pro děti, v druhé polovině odpoledne pak přišel na řadu rodinný repertoár, který před setměním nahradily ryze dospělácké komedie a dokonce i netradiční koncert s mnoha divadelními efekty.

Pošťácké slavnosti - tehdy byl park plný pošťáků. U každého labyrintu stál jeden nebo dva a všichni měli pro děti připravené jedinečné soutěže, z nichž mnohé lze hrát jedině na Loučeni, v našich labyrintech. Připomněli jsme tak, že Thurn - Taxisové, majitelé zámku Loučeň, prosluli v Evropě jako provozovatelé poštovních služeb.

Napoleonské slavnosti, při kterých dorazila na Loučeň opět, stejně jako v roce 1813, mj. ruská armáda velkoknížete Konstantina, která se přes Loučeň sunula k osudové bitvě u Lipska. Malí návštěvníci procházeli v rámci programu slavností vojenským výcvikem.

Dostaveníčko slavných, při kterém jsme na nádvoří každou hodinu oživili jednu slavnou historickou postavu a představili ji v situaci, jakou zažila na zámku Loučeň. Diváci se tak postupně setkali s vojevůdcem Albrechtem z Valdštejna, hudebním skladatelem Bedřichem Smetanou, jeho libretistkou Eliškou Krásnohorskou, německým básníkem Rainerem Mariou Rilkem, americkým romanopiscem Markem Twainem, slavným žokejem irského původu Richardem Fletcherem, elektroinženýrem Františkem Křižíkem, či prezidentovou dcerou Alicí Masarykovou coby předsedkyní Československého červeného kříže.

Podívejte se na letošní kalendář zámeckých slavností.

 

Obrázková galerie

e-shop

Vstup do e-shopu