Kam od nás

Loučeň je zasazena do krajiny hlubokých lesů – dominantní lesní celek nese romantický název Svatojiřský les. V okolí najdete stopy po působení významných osobností (Bedřich Smetana, Bohumil Hrabal, Tycho de Brahe ad.), několik muzeí, rozhlednu a také malebnou minizoo. Nedaleko je rovněž kvalitní golfový areál a dokonce i tankodrom, kde se i Vy můžete projet v tanku. *** Počet hvězdiček označuje stupeň atraktivity daného výletního cíle. Cíle jsou řazeny abecedně.

Benátky nad Jizerou (17 km, ***)

U Benátek nad Jizerou, pouhých 12 km od Loučeně, je pro Vás otevřen kvalitní golfový areál. Přímo Benátkám nad Jizerou pak na vysokém ostrohu dominuje renesanční zámek s regionálním muzeem, jehož patrně nejatraktivnější součástí je Síň Tychona de Brahe, který měl v rudolfínské době na zámku observatoř, a také poutavá expozice o keltském osídlení. Kromě regionálního muzea je na zámku také muzeum hraček s předměty až z Číny, Srí Lanky nebo USA. Jeho hlavním unikátem je početná sbírka pokojíčků pro panenky.

Bošín (11 km, **)

Bošín

Vesnička, kde se zastavil čas, byla jako ucelený soubor památek lidové architektury prohlášena vesnickou památkovou rezervací. Na hřbitově u místního kostelíka je pohřben Richard Fletcher, trojnásobný vítěz Velké pardubické, který se několik let staral o knížecí stáj loučeňských a mcelských Thurn - Taxisů.

Boží Voda (2 km, **)

K lesní studánce s velkým krucifixem dojdete po 2 km, když se vydáte po červené směrem na Jabkenice. V místě dojímá rovněž pěkný klasicistní pomník, který nechala na paměť svého muže záhy po jeho smrti na samém konci 18. století vybudovat jedna z kněžen z rodu Fürstenberků. Cestou navíc minete nejprve romantickou stavbu myslivny Fletcherovna (nověji též Loučeňka), u níž Thurn - Taxisové po určitou část 19. a 20. století chovali koně, a romanticky situovaný pomník zvaný Helma.

Brandýs nad Labem - Stará Boleslav (30 km, ***)

Zajímavé dvojměstí je přímo nabité památkami. S trochou zjednodušení můžeme říci, že Brandýs nabízí především světské památky a Stará Boleslav pak významné církevní stavby. Dominantou Brandýsa je v jádru renesanční zámek. Dobové interiéry připomínají především éru počátku 20. století, kdy zde v mládí několik let pobýval Karel Habsburský, pozdější poslední císař rakousko-uherské monarchie (vládl v letech 1916 - 1918). Na náměstí se nachází regionální muzeum a malebná radnice se secesní fasádou. V překvapivé blízkosti od náměstí a katolického kostela je situován jeden z nejcennějších židovských hřbitovů ve středních Čechách. Stará Boleslav je proslulá především jako místo svatováclavského kultu. Sv. Václav byl právě zde roku 935 zavražděn svým bratrem Boleslavem, a to v místě, kde dnes stojí v těsné blízkosti větší kostel sv. Václava a menší, románský kostelík sv. Kosmy a Damiána. Staroboleslavskému náměstí ovšem dominuje mariánská bazilika, reprezentativní stavba českého baroka, ukrývající drobný pozlacený mariánský reliéf, tzv. Paládium země české. Tento předmět má podobnou symbolickou hodnotu jako korunovační klenoty - údajně patřil mezi osobní předměty sv. Václava, který ho obdržel darem od své babičky, sv. Ludmily.

Bučický mlýn (15 km, **)

Ve stylovém stavení mlýna na samotě u Bučického rybníka, deset minut pěší chůze z Rožďalovic, je dnes možné se ubytovat. V sousedství mlýna najdete i příjemnou restauraci. Dětského návštěvníka si na první pohled získá socha vodníka, stejně jako dřevěný větrný mlýn, nebo celé spektrum domácího zvířectva (kozy, koně, krávy...).

Dobrovice (10 km, ***)

Od května 2010 má malebně položené městečko originální atrakci: muzeum cukrovarnictví v unikátně dochovaném hospodářském dvoře v sousedství dosud fungujícího cukrovaru, založeného již roku 1831. V muzeu se dozvíte zároveň informace o řepařství a regionální historii Dobrovice. Nově upravenému náměstí dominuje nádherná renesanční budova radnice s přístupnou věží. Na místním nádraží, vzdáleném ovšem celé 2 km, je upomínka na Bohumila Hrabala, který tu v časech německého protektorátu coby zaměstnanec drah sbíral cenné zážitky pro jeho slavnou knihu Ostře sledované vlaky.

Hrubý Jeseník (9 km, *)

V Hrubém Jeseníku je přístupná rozhledna Romanka, v rovinaté krajině Nymburska ojedinělá. Architektonicky ceněná stavba je nejníže položenou rozhlednou v České republice.

Chleby (13 km, **)

ZOO Chleby

V nedalekých Chlebech si odpočinete v půvabné minizoo, která se zaměřuje na euroasijskou faunu. Hlavním návštěvnickým lákadlem je malý pavilón opic, inspirovaný středověkými kambodžskými chrámy, nebo pavilón gepardů.

Chotuc ( 8 km, **)

V blízkosti Křince dominuje krajině Chotuc, bájemi opředený kopec, údajné místo sletů čarodějnic z okolí. Nejznámější pověst hovoří o zlatých prutech, které si odtud stateční lidé mohli odnášet vždy při úplňku. Podle další z pověstí vedla v dřívějších dobách ze zámku Loučeň až na Chotuc podzemní chodba, kterou mohl bez problémů projet dokonce i kočár tažený koňmi. Na nedávno vybudované naučné stezce může poutník obdivovat mj. i volně rostoucí, vzácné klokočí.

Jabkenice (4 km, ***)

Jabkenice

V Jabkenicích najdete romantickou oboru a před její branou historickou myslivnu, v níž strávil posledních 9 let svého života skladatel Bedřich Smetana. V myslivně je nyní autentický Památník Bedřicha Smetany s dobově zařízenou pracovnou a salónem. V přízemním sále si můžete navolit do sluchátek kteroukoli skladbu tohoto národního skladatele. V těsném sousedství Jabkenic najdete oboru založenou již v 18. století šlechtickým rodem Fürstenberků, ve které se chová dančí zvěř. Čtyřkilometrová procházka po červené značce od zámku Loučeň k myslivně v Jabkenicích vede jednou z nejmalebnějších lesních partií Loučeňska.

Kersko ( 24 km, **)

Kersko

Jestliže se spisovatl Bohumil Hrabal narodil v nedalekém Nymburce, další místo dýchající hrabalovskou poetikou najdete jen o pár kilometrů dál po proudu Labe - totiž v Kersku, v jedinečné lesní chatové osadě, která byla pro Bohumila Hrabala až do pozdního stáří vedle Prahy druhým domovem (jeho chata leží na naučné stezce, označena je informační tabulí). Atrakcí jsou rovněž staleté stromy popisované v hrabalovských dílech, z nichž asi nejznámější je borovice Pepina. Doporučujeme návštěvu tamnímu Lesního ateliéru Kuba, který má svou vlastní keramickou dílnu. Dřevěná Restaurace Hájenka si zahrála v hrabalovském filmu Slavnosti sněženek. Romantické zákoutí najdete u Josefského pramene. V blízkosti Kerska, na břehu Labe, najdete rovněž záhadný menhir.

Lysá nad Labem ( 24 km, ***)

Barokní zámek v Lysé nad Labem je sice využit jako domov důchodců, to ale nebrání v prohlídce jedné z nejhezčích francouzských zahrad v Čechách, která zámek obklopuje. V zahradě je rozmístěno několik desítek barokních sousoší, některé z nich jsou dílem slavného sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Vznik celého velkorysého barokního areálu, jehož přirozenou součástí je i velkorysý farní kostel s dalšími braunovskými sochami, inicioval František hrabě Špork, zakladatel známějšího Kuksu. Na areál přirozeně navazuje budova někdejšího starého zámku, později kláštera, který dnes slouží jako archiv. Městské muzeum na náměstí, situované do objektu někdejšího zájezdního hostince, seznamuje se zajímavou osobností Bedřicha Hrozného, světově proslulého vědce, který rozluštil jazyk Chetitů. Rodný dům jazykovědce Hrozného téměř v sousedství, dosud fungující evangelická fara, je označen pamětní deskou.

Mcely ( 5 km, **)

Pouhých 5 km od zámku Loučeň najdete další, tentokrát klasicistní zámek, který patřil, stejně jako loučeňský zámek, Thurn - Taxisům. Obývala ho podle zvyklostí rodina nejstaršího syna majorátního pána. Byl tedy jakýmsi čekatelským sídlem dědice panství. Dnes najdete v zámku luxusní ubytování. Nejen hosté, kteří jsou na zámku ubytováni, mohou využít slavnostního šarmu zámecké restaurace Piano Nobile, nebo relaxačního centra, zaměřeného především na aromaterapii a masérské služby. Malebnou církevní stavbou je farní kostel s romantickou, prudce skosenou šindelovou střechou.

Milovice (14 km, **)

Milovice

Městečko získalo svoji vojenskou posádku ještě v posledních letech existence rakousko-uherské monarchie. Českou posádku vystřídala po roce 1968 na více než dvě desetiletí okupující sovětská armáda. Právě z doby jejího pobytu v Milovicích pochází většina specifických lákadel Milovic, které se postupně proměňují v turistické atrakce. Raritou je především tankodrom, kde si skupiny mohou v autentickém prostředí vyzkoušet na vlastní kůži vojenskou techniku včetně samotných tanků. Areál tankodromu je rovněž ideálním dějištěm pro paintball. V někdejší monstrózní stavbě kulturního domu, v jehož vestibulu najdete největší nástěnnou mozaiku v České republice (pochopitelně s ideologickým námětem ve stylu socialistického realismu), mapuje Muzeum Milovicka jedinečnou historii obce, jejíž život diktovala politika a vojenská historie.

Mladá Boleslav (20 km, ***)

Za pouhých 20 minut se ocitnete ve městě, kde se už přes 100 let vyrábějí automobily značky Škoda (Škoda Auto muzeum). Na mohutném gotickém hradu a v sousedním gotickém paláci Templ lákají návštěvníky muzea s expozicemi o historickém vývoji města. Zachovalému historickému celku dominuje Stará radnice se zpřístupněnou vyhlídkovou věží a expozicí strašidel a sousední honosné barokní průčelí jinak gotického kostela Nanebevzetí P. Marie, hlavního chrámu ve městě. Další kostel, půvabný renesanční Sbor českých bratří, byl proměněn v koncertní a především výstavní síň, kde je dnes vystavena městská sbírka obrazů, a také expozice o anarchistickém básníku a malíři Františku Gellnerovi, rodákovi z Mladé Boleslavi. Unikátní památkou je rovněž židovský hřbitov, který na požádání zpřístupní buď muzeum na hradě, nebo infocentrum města v Železné ulici. V urbanisticky velmi zdařilé Palackého ulici najdete jednu z nejkrásnějších divadelních budov celého Česka, postavenou v secesním slohu roku 1909.

Mydlovary (23 km, **)

Zřícenina hradu poblíž Kostomlat nad Labem je unikátní svým zasazením do lužního lesa, který je pod názvem Mydlovarský luh registrován v seznamu přírodních památek. Z někdejšího hradu nedaleko břehu Labe se zachovalo obvodové zdivo, část sklepů a ochranné valy.

Nymburk (11 km, **)

V klidnějších uličkách Nymburka zažijete dodnes atmosféru jako z Postřižin. Autor Postřižin, spisovatel Bohumil Hrabal, prožil v nymburském pivovaru stěžejní část svého dětství a mládí a tady se také inspiroval. Po jeho stopách se můžete vydat v místním muzeu. Chloubou Nymburka je také jedinečné torzo středověkých cihlových hradeb a romantická stará elektrárna na Labi.

Ostrá (24 km, ***)

Areál Botanicus v Ostré nabízí návrat do časů historických řemesel. Na jednom uceleném místě najdete celou středověkou dřevěnou vesničku s dílnami a krámky starých řemeslníků. Za návštěvu stojí i těsně sousedící zahrady, kde se pěstují i léčivé byliny. Za pět minut cesty odtud dorazí výletník k jezerům, kde je ideální místo ke koupání. V jednom ze soukromých venkovských domů najdete Muzeum kamen.

Poděbrady (21 km, ***)

Poděbrady jsou na srdce - říká se. Dnes mají jednoznačně nálepku kardiologických lázní, byť léčebná tradice je sotva stoletá. Mnohem dříve, už v 15. století, prosluly jako rodné město krále Jiřího z Poděbrad, jehož důstojný jezdecký pomník dominuje malebnému náměstí a je dílem Bohuslava Schnircha, jednoho z nejvýznamnějších českých sochařů 19. století. Dominantou města, tyčící se nad protékajícím Labem, je zámek, využívaný především jako vzdělávací středisko zahraničních studentů Univerzity Karlovy. Poděbrady, nejen město lázní, ale také město skla, mají i své oblastní muzeum.

Přerov nad Labem (26 km, ***)

V Přerově nad Labem najdete vyhledávaný skanzen lidové architektury středních Čech. Renesanční zámek Císařská kuchyně je sice nepřístupný, za zhlédnutí nicméně stojí jeho nádherná renesanční fasáda. Na okraji města se nachází návrší Přerovská hůra s pozůstatky slovanského hradiště ze 6. století.

Rabakov (11 km, *)

V Rabakově mohou příznivci motorismu obdivovat ucelenou sbírku motocyklů české značky Jawa. Raritou mimo řadu Jawa a zároveň nejstarším exponátem je ojedinělý trojmístný motocykl Čechie Böhmerland z roku 1929.

Rožďalovice (15 km, **)

V Rožďalovicích, obci spojené s působením známého renesančního nakladatele Jiřího Melantricha z Aventýna, se nachází ojedinělé zařízení - historická knihařská dílna. V rámci projektu nabízeného muzeem si tu návštěvník může sám ručně svázat vlastní knihu.

Sadská (20 km, *)

Městečko je jednou z nejhistoričtějších sídelních obcí České republiky - v roce 1993 oslavilo 1000 let od svého založení. Ve svých počátcích, v 11. - 12. století, kdy zažívala éru největší slávy, byla venkovským sídlem přemyslovských knížat. Na náměstí najdete regionální muzeum.

Staré Hrady (25 km, ***)

Venkovský renesanční zámek v obci těsně sousedící s městečkem Libáň zaujme už při pohledu zvenčí jedinečnou sgrafitovou fasádou. Uvnitř najdou turisté kromě dobové expozice Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I. talé dva okruhy určené pro nejmenší. Na nich mohou děti obdivovat pohádkové bytosti - a to buď v tajuplném zámeckém sklepení, nebo naopak pod střechou, na zámecké půdě. Zájemci jistě ocení také Pamětní síň Josefa Vágnera, slavného zakladatele africké ZOO ve Dvoře Králové.

Sýčina (13 km, *)

Kostel s nezaměnitelným trojvěžím výrazně dominuje krajině v okolí městečka Dobrovice. Tato stavba má zachováno mnoho unikátních gotických, barokních, ale především renesančních prvků, včetně starých náhrobních kamenů majitelů dobrovického panství. Za Thurn - Taxisů, tedy od počátku 19. století do roku 1945, sloužil jako oficiální hrobka české větve tohoto rodu, který vlastnil i loučeňský zámek. Sýčina je rodištěm herečky Národního divadla Marie Tomášové.

Obrázková galerie

e-shop

Vstup do e-shopu